Bawełna – miękkie włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań, w tym produkcja wysokiej jakości koszul. Ludziom znana od tysiącleci, służyła na obszarach o klimacie tropikalnym do wytwarzania lekkich tkanin. Mówi się, że Egipcjanie znali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e., a ślady włókien bawełnianych z ok. 7 000 p.n.e. znaleziono w jaskiniach w Meksyku, Ameryce Południowej i Indiach.

Znanych jest około 40 gatunków bawełny, z  których 4 mają znaczenie gospodarcze:

  • Bawełna zwyczajna (Gossypium hirsutum) z Meksyku i Antyli, najczęściej uprawiana w Ameryce, Afryce i Australi
  • Bawełna afrykańska (Gossypium arboreum) pochodzi z Pakistanu, uprawiana w Azji,
  • Bawełna indyjska (Gossypium herbaceum) występuje w Azji i Afryce, uprawiana głównie w Azji,
  • Bawełna egipska (Gossypium vitifolium) pochodzi z Ameryki Południowej, uprawiana w USA, Egipcie i Sudanie.

Najlepsze parametry posiada bawełna egipska – wśród krawców cieszy się największą popularnością, gdyż tylko ten rodzaj charakteryzuje się wyjątkowo długimi włóknami i jest to materiał najwyższej jakości. Egipt jest szczególnym miejscem dla produkcji bawełny, ponieważ plantacje leżą w unikalnym klimacie zwrotnikowym, występującym tu przez cały rok.

We wstępnym procesie produkcyjnym bawełna jest wyczesywana oraz gazowana, co w przyszłości pozwoli gotowym produktom być odpornym na mechacenie się.

Następnym etapem jest merceryzacja: uformowana w zwoje poddawana jest kąpieli i naciąganiu w roztworze sody kaustycznej. Proces ten pozwala pozbyć się ostatecznych zanieczyszczeń włókna, wzmacnia je i zapobiega kurczeniu się ich w przyszłości. Dzięki temu koszule szyte z bawełny egipskiej są zachwycająco miękkie i komfortowe. Wyglądają atrakcyjnie, są szlachetne – o bogatym składzie i praktycznie niezniszczalne, a ich miękkość faktycznie udoskonala się wraz z praniem i używaniem.