Wybór koszuli nie powinien opierać się wyłącznie na intuicji. Elegancja wiąże się z pewnymi zasadami – mamy nadzieję, że osoby niezdecydowane, dzięki naszemu poradnikowi wybiorą dla siebie koszulę idealną!

Materiał

Wśród materiałów koszulowych zdecydowany prym wiedzie bawełna. Dlaczego? Jest naturalna i najlepiej pozwala skórze swobodnie oddychać. Jeśli szukacie Państwo klasycznej, praktycznej i eleganckiej koszuli, to idealny materiał dla Was. Z bawełny szyje się też koszule w stylu  ‚casual’, czego przykładem może być koszul koszula z bawełnianej tkaniny – flaneli. Można nosić ją na co dzień (nigdy pod garnitur), wkładając pod spód t-shirt.

Alternatywą dla bawełny są koszule z materiałów takich jak len czy jedwab. Len jest bardzo przewiewny, idealny na lato. Lniane koszule są mniej formalne niż bawełniane, często nosi się je bez garnituru, są wyznacznikiem półformalnego stylu. Koszule jedwabne to z kolei klasyka elegancji. Jedwab jest bardzo szlachetny – cienki, wytrzymały, naturalny. Ma delikatny połysk.

Jeśli szukamy koszuli do garnituru, wybierzmy taką, która będzie wykonana z takiego samego materiału. Do bawełnianego garnituru dopasujmy bawełnianą koszulę, do jedwabnego – jedwabną, do lnianego – lnianą. Kierujmy się też zasadą, że najbardziej uniwersalna (czytaj – pasująca do wszystkich garniturów) jest koszula bawełniana. 

Kolor i wzór

To temat na dłuższą pracę naukową. Postaramy się jednak ułatwić Państwu wybór, wyróżniając kilka zasad:

  • Biała koszula to bezpieczny wybór. Jest oficjalna, stanowi doskonałe tło dla różnego rodzaju krawatów – kolorowych i wzorzystych. Przykłady białych koszul na naszym blogu pokazują również, że taka koszula wcale nie musi być nudna!
  • Równie bezpiecznym wyborem, który nadaje się zarówno na oficjalne spotkania jak i do biura, jest koszula w kolorze jasno-niebieskim.
  • Jeśli szukamy koszuli we wzory, ale chcemy, żeby była klasyczna, wybierzmy model w pasy lub prążki.
  • Ogólną zasadę dobierania wzorów w przypadku garnituru i koszuli określa się jako 2 plus 1. Oznacza to, że wzorzyste mogą być albo garnitur i krawat, albo garnitur i koszula, albo koszula i krawat. Więcej na temat doboru krawata do koszuli przeczytacie Państwo tutaj.
  • Jeśli nie wiemy, jaki kolor koszuli wybrać, dopasujmy go do własnej karnacji. Jeśli chcemy złagodzić jasną karnację, unikajmy kolorów bardzo jaskrawych. Takie kolory są odpowiednie dla panów, którzy chcą podkreślić opaloną, ciemniejszą skórę.

 Rozmiar

Mierzenie i dopasowywanie rozmiaru koszul gotowych nie należy do najprostszych zajęć. Istnieje kilka wskazówek, które mogą skrócić ten proces i pomóc Państwu zaoszczędzić na czasie.
Żeby wybrać gotową koszulę w sklepie, musimy znać swój wzrost i rozmiar kołnierzyka. O ile pierwszy parametr jest prosty, zrozumiały i łatwy do określenia, o tyle drugi przysparza wielu problemów. Rozmiar kołnierzyka to nic innego jak obwód szyi w centymetrach powiększony o szerokość jednego palca. Ustalenie rozmiaru kołnierzyka jest trudne szczególnie na początku. Mierząc koszulę gotową trzeba zwrócić uwagę na to, by kołnierzyk nie był ani zbyt luźny, ani zbyt obcisły.

Wzrost określa zarówno długość koszuli, jak i rękawów. Elegancka koszula powinna być na tyle długa, żeby można ją było swobodnie włożyć w spodnie. Mankiety z kolei powinny sięgać za nadgarstek, na długość mniej więcej 1 centymetra. Dodatkowym czynnikiem jest dopasowanie w talii – koszula pod żadnym pozorem nie może tworzyć efektu ‚balona’ wokół spodni – na zdjęciu widać różnicę pomiędzy koszulą zbyt luźną a taką, która została dopasowana idealnie.

Szyjąc koszulę na miarę, dobry krawiec zbiera z Klienta minimum 10 wymiarów. Szczegółowe porady na ten temat znajdziecie Państwo w FORMULARZU ZAMÓWIENIA, gdzie po najechaniu myszką na pola formularza z wymiarami, pokaże się instrukcja jak mierzyć poszczególne części sylwetki.

Kołnierzyk

Mimo że istnieje ponad 20 różnych typów kołnierzyków, 99% koszul posiada jeden z trzech następujących rodzajów, które Państwu polecamy:

Prosty (standardowy) Nadaje się na każdą okazję – na uroczystą kolację, do biura, na nieformalne spotkanie. Jest uniwersalny. Jeśli do koszuli z kołnierzykiem prostym zakładamy krawat, pamiętajmy, że pasuje do niej pojedynczy węzeł prosty.

 

Włoski (cut away) To bardziej formalny typ kołnierzyka. Jego krawędzie są szeroko rozstawione. Nadaje się na bardziej oficjalne okazje, jest bardzo elegancki. Pasuje do niego jedwabny krawat wiązany zarówno podwójnym węzłem Windsor, jak również węzłem prostym tzw. amerykańskim.

 

Button-down (zapinany) Uważa się go za mniej formalny, sportowy – najlepiej prezentuje się w biurze lub podczas weekendu. Nie powinno się go zakładać na oficjalne okazje, takie jak ślub. Wbrew powszechnej opinii, można zakładać do niego krawat.

 

Mankiety

Mankiety koszuli są równie istotne, jak kołnierzyk. Można wyróżnić kilka rodzajów, ale do podstawowych typów zalicza się: mankiety na guziki i mankiety na spinki.

Mankiety na spinki są bardziej eleganckie, obowiązkowym dodatkiem do nich jest krawat lub mucha. Są idealne, jeśli zależy nam na oficjalnym, bezkompromisowym wyglądzie, gdzie elegancja jest rzeczą nadrzędną.

 

Mankiety na guzik/guziki są mniej formalne. Można (ale nie trzeba) założyć do nich krawat lub muchę. Nadają się na biznesowe spotkanie lub na randkę. Nie polecamy zakładania ich na bardzo oficjalne okazje, takie jak ślub lub na przyjęcia, gdzie obowiązuje kod ‚black tie’ lub ‚white tie’

 

Spinki do mankietów – jeden z ważniejszych wyznaczników elegancji i klasy ubioru  – powinny być najwyższej jakości, zawsze odpowiednio dobrane do pozostałych dodatków – zegarka, klamerki paska lub/i spinki do krawata. 

Krój koszuli

Kroje męskich koszul można ogólnie podzielić na luźne, proste (regularne) i wyszczuplane (taliowane).

Loose fit (luźny) – czyli jak nazwa wskazuje krój, który z założenia ma nie przylegać do sylwetki. Wbrew powszechnej opinii, dzisiejsze trendy w modzie dopuszczają go jedynie w sytuacjach wyjątkowych, związanych z ‚potężną’ sylwetką. Nie polecamy tego kroju do garnituru.

 

Regular fit (regularny) – krój prosty (bez wcięcia w talii). Najbardziej klasyczny i uniwersalny, wybierany przez większość Klientów Bernheim. Pasuje panom zarówno o szczupłej, klasycznej, jak i tęższej budowie ciała. Nadaje się do garnituru i samych spodni.

 

Slim fit (taliowany) – krój wyszczuplony, dopasowany w talii. Bardzo stylowy, najlepiej pasuje na sylwetki szczupłe i klasyczne. Polecamy go jako najnowszy trend w modzie, doskonale pasuje zarówno do garnituru, jak i spodni i jeansów. Niestety nie nadaje się dla panów, którzy chcą ukryć zbyt duży brzuszek.

Koszule szyte na miarę

Podobnie jak w przypadku garniturów, szycie koszul na miarę (tzw. metoda bespoke) to najwyższy standard. Dlaczego? Przede wszystkim, dobrze uszyta koszula jest idealnie dopasowana (a o to trudno, jeśli kupuje się gotową koszulę w sklepie). Poza tym, dobry krawiec zszywa koszulę ręcznie, dzięki czemu szwy są znacznie mocniejsze. Dba też o detale – może naszyć inicjały Klienta, dobrać guziki  odpowiednie do koloru materiału, albo wykończyć wewnętrzną stronę kołnierzyka i mankietów innym wzorem. Koszula uszyta na miarę może być niepowtarzalnym dziełem sztuki, jakiego nie będzie posiadał nikt inny.

Warto zwrócić uwagę na jakość detali takich jak: guziki czy szwy (najbardziej trwałe koszule są zszywane ręcznie). W koszulach dobrej jakości ilość szwów nie powinna być mniejsza niż 18-20 na cal, czyli 7-8 na centymetr.