Kolor koszuli i krawata dopasujemy, gdy cały krawat lub jeden z jego elementów będzie miał kolor koszuli, lub w przypadku koszul w kratę lub paski – jednego z jej elementów, najlepiej dominującego. Niedocenianym czynnikiem jest dobór krawata nie tylko do koszuli, ale także do naszej osobowości – po prostu musimy czuć się w nim dobrze i naturalnie.

Im bardziej sformalizowany ma być  strój, tym większy powinien być kontrast między kolorem koszuli i krawata, a krawat powinien być ciemniejszy od tła koszuli. W sytuacjach ekstremalnie uroczystych mamy biel i czerń, jeżeli jednak sytuacja nie jest na tyle zobowiązująca, oferta rynkowa daje nieskończone możliwości kombinacji kolorów, deseni i struktur.

Przy koszulach w klasyczne biznesowe desenie, jak prążki, pasy, czy drobne kraty, nie należy się bać zestawień z krawatem we wzory. Zestawienia z gładkim krawatem są rzecz jasna w porządku, ale nie wykraczają poza oczywisty schemat. Warto pamiętać, aby wzory na koszuli i krawacie były różnej wielkości, jeżeli należą do tej samej grupy (np. prążki).

Elegancja to jednak nie standard i banał. Dobry styl nie jest rzeczą przypadku, dlatego można zestawić kratkę z kropkami a prążki z kratkami, ale trzymając się zasady doboru tonacji. Elementy kolorystyczne krawata powinny korespondować z tonacją i kolorystyką koszuli, w efekcie tworząc harmonijną całość, niezależnie od wariacji w doborze wzorów.

Dla bezpieczeństwa jeżeli nie czujemy się mistrzami stylu, trzymajmy się zasady że przy takich samych wzorach (paski+paski) musi być różnica w wielkości i grubości wzoru, przy różnych wzorach (paski+kropki) wielkość i grubość obu wzorów może być taka sama.